През следващите дни до събота, за когато има някаква приемлива сигурност в моделите, съществено затопляне няма да има, но екстремни ниски стойности, подобни на тези в средата на месеца – също. Няма да паднат и съществени валежи и да се образува значима нова снежна покривка.
Днес облачността ще бъде променлива. Преди обед на места в низините ще има мъгли и ниска слоеста облачност.
Дневните температури ще бъдат от минус 3 до плюс 3 градуса, на места в низините – малко по-ниски, заради мъглите и ниските облаци.
Довечера облачността от юг ще се увеличава и след полунощ ще бъде значителна, но ще остава почти без валежи.
Минималните температури ще бъдат малко по-високи спремо тези от последните дни и ще бъдат от около минус 9, до минус 4 градуса, по морския браг до около нулата.
Утре ще има значителна облачност. Дневните температури ще се повишат още малко и ще бъдат от 1 до 6 градуса, само по поречието на Дунав около нула градуса.
Около и след обяд в някои южни райони, главно в Родопите, ще завали слаб сняг.
През нощта срещу сряда ще бъде облачно, с минимални температури в южните райони и източната част на Дунавската равнина от минус 4 до плюс 1,2 градуса, в северозападните райони – с 2-3 градуса по-ниски, до около минус 8.
В южните и източни райони е възможно да превалява сняг, но валежите ще са съвсем слаби и няма да доведат до значимо увеличаване на снежната покривка. Малко по-съществени усилвания на валежа са вероятни в крайните южни райони, където ще вали и мокър сняг или дъжд.
В четвъртък облачността ще бъде променлива, на юг и изток все още значителна.
Минималните стойности ще са отминус 9 до минус 3, но на места в централните и западни части на страната в котловините при разкъсване на облачността са възможни и понижения до около минус 10 градуса.
Дневните температури ще бъдат от минус 4 до плюс 2 градуса. Съвсем слаби превалявания от сняг са възможни в северните и източни райони. Ще се появи и усилва слаб вятър от североизток.
В петък минималните температури ще са от минус 11 до минус 6, на места в западните и югозападни райони до около минус 13.
През деня облачността ще намалява, но ще остане студено, с дневни температури от минус 9 на североизток до около минус 1 на юг.
В събота сутрин ще бъде много студено, но през деня ще започне повишение на температурите.
Консолидацията на моделите свършва към 28 януари, а хаотичността след това не позволява да се правят дори догадки. Все пак е ясно, че валежи няма да има, а трендът тъй или инак е нагоре в дългосрочен план. Започва февруари, не декември или януари.
За да илюстрирам за какво говоря, ето как изглежда графиката на ансамбъла на температурната прогноза във височина на европейския център, за събота и неделя, няма нужда от коментар:
Винаги ми е било интересно кога за географската ширина на България, енергията, получена от Слънцето става по-голяма от загубената – т.е. ако няма съществен пренос на топъл и на студен въздух, кога би започнало да се затопля.
ХаресвамХаресвам
Ако имаме идеални условия, отрицателен енергиен баланс на нашата ширина или няма да имаме изобщо, или са съвсем кратък период около Зимното Слънцестоене. С инверсиите(без студените адвекции, които тая година са уникални като постоянство!) периодът се разпълзява значително в двете посоки. Т.е няма как да се даде еднозначен отговор, но до октомври и по някое време през февруари, т.е съвсем скоро, температурите от ден на ден бавно, но сигурно биха тръгнали нагоре. Разбира се, с тоя сняг и арктични инжекции през 6-7 дни – …
ХаресвамХаресвам